RC letadélko Wild Hawk

Úvod

Na začátku roku 2007 jsem pořídil nový zdroj zábavy, RC letadélko pro začátečníky - Wild Hawk. Vedly mě k tomu dva důvody: jednak se mi doma válela nevyužitá RC souprava Hitec Flash 4, jako součást zakrmovací lodě pro rybařinu, na kterou mi už skoro nezbývá čas. Důvodem nedostatku času je přeměna člověka panelákového v homo vidláka. Jednou z výhod, kterou mi poskytl přesun na vesnici je kopeček s loukou, který mám hned za barákem. Druhý důvod tedy je, že by byla škoda nechat kopec bez využití.

Sestavení

Takže jsem pořídil set Wild Hawkexternal link, samozřejmě bez RC soupravy. Rovnou jsem přiobjednal náhradní baterku a dvojici serv pro ovládání křidélek, a strávil jsem jedno odpoledne sestavováním nové hračky.

Podvozek se nakonec na hrbolaté louce neosvědčil a nepomohla ani výměna kol za největší co jsem sehnal. Takže létám bez podvozku. Další problém, nedostatečné upevnění křídel jsem vyřešil jejich přilepením. Letadlo parkuju vcelku v pracovně pod stropem.

Létání

Pokud je letadlo dobře sestavené, létá v podstatě samo. Je to opravdu hodný model, vhodný pro naprostého začátečníka.

I u mně se projevil obligátní problém - špatné vyvážení, které jsem vyřešil rybářským 20ti-gramovým olůvkem ve špičce. Díky slušné RC soupravě jsem nepoznal problémy, které popisují majitelé dražší sady vybavené čínskou vysílačkou a regulátorem.

Další vylepšení

Postupem času (po necelých dvou letech) začaly původní NiMh články slábnout a starty letadla se stávaly čím dál nebezpečnější. Po jedné havárii, kdy mi letadlo v první zatáčce přepadlo přes křídlo jsem se rozhodl pro radikální řešení. Pořídil jsem levný set regulátoru a střídavého motoru Ray B2835/16external link , dvě nové vrtule (APC 6x5.5external link a 6x4external link ) a pak i LiPol baterku 1600 mAh.external link

Vyvažovací olůvko jsem musel kvůli menší váze LiPolky přilepit zvenku na špičku nosu. Vrtule APC musí být nasazena tak, aby vylisované číslo s rozměrem bylo viditelné při pohledu od motoru.

Díky této investici je z toho konečně pořádné ledadlo, po startu jde nahoru jako raketa. LiPolka vydrží zhruba 30 minut, při klidném letu proloženém občasným akrobatickým kouskem.

Dobíjení

Baterky láduju pomocí dobíječky Jeti Char 30 plusexternal link, kterou napájím zdrojem vlastní výroby - upraveným pozůstatkem z 8mi bitového počítače. Uvnitř je velké trafo a dva moduly z EZK: spínaný zdroj SRJ2A18external link a voltmetr PMV7107external link

Aby bylo možné dobíjet vysílač bez vyndavání baterek (konektorem), bylo uvnitř třeba přemostit ochrannou diodu. Pak je třeba si dávat zatracený pozor na polaritu.

Odkazyexternal link

Valid XHTML 1.0!